Češi ovládli závod na klasické trati

3. 7. 2024

Hůrky se třetího července 2024 probudily do mlhavého, studeného a deštivého rána. Přesto však to, co se v následujících hodinách odehrálo na klasické trati v přilehlém lese, zůstane zřejmě na dlouhou dobu jedním z nejsilnějších zážitků českého orientačního běhu. Jistě, opatrným optimistou byl leckdo – čeští junioři ukazovali dobrou formu, příprava se vydařila, tým je kompaktní a posílený čerstvým mistrovským titulem Michaely Novotné ze sprintu – dosažený výsledek si ale nedovolil předvídat nikdo.

Závod se vyvíjel pomalu, jak tomu u klasiky bývá. Z počátku je z umístění i časů obtížné kvalitu výkonů odhadovat, tím spíše že počasí mohlo zasáhnout do možnosti dosahovat stanovených směrných časů. Po třetině závodu nicméně přišel doběh Daniel Bolehovského, který se neujal vedení o několik sekund, ale o několik minut. V aréně tak začala být cítit sice nenápadná, ale zato všudypřítomná opatrně optimistická atmosféra. Tak pak posílila hned v zápětí, kdy Bolehovského sice předběhl Švýcar Matthieu Buehrer, suverén sprintu z předchozího dne, ale stalo se tak pouze o minutu, což už spolehlivě signalizovalo, že jde u českého reprezentanta o výkon velmi nadějný.

Diváci povzbuzení tímto pozitivním vývojem pak v cíli očekávali obhájkyni titulu, Lucii Dittrichovou. Vyhrát je těžké, obhájit je těžší a loňský titul z Rumunska mohl působit jako určitá zátěž. V praxi se ukázalo, že u Lucie obhajoba nepůsobí jako zátěž, ale jako motivace. Do cíle dorazila se zřetelnými fyzickými rezervami a doslova zdemolovala zbytek startovního pole s náskokem sedmi a půl minuty.

I ti nejopatrnější fanoušci museli uznat, že závod zkrátka dopadne dobře – medaile skoro určitě bude, s trochou štěstí dvě.

Den ale ješětě zdaleka nekončil. Zatímco v mužské kategorii dvojice Buehrer – Bolehovský okupovala první dvě místa s přehledem a odrážela jeden útok konkurentů za druhým, v kategorii žen se děly věci. Dvacet minut po Lucii Ditrtrichové se na trať vydala Viktorie Škáchová, která soustavným a kvalitním výkonem podpořeným přesnou mapovou prací zejména v závěru závodu pohodlně zaplula na druhé místo za vedoucí Dittrichovou. Opatrný optimismus v aréně se změnil ve zcela neopatrnou radost.

Zatímco Dittrichová se Škáchovou již odpočívaly v cíli a těšily se z náskoku, který se ukazoval komfortnějším a komfortnějším, na start se teprve chystala čerstvá mistryně světa ve sprintu Michaela Novotná. Ta nepřipustila ani únavu z předchozího dne, ani ztrátu soustředění z dosaženého úspěchu. Naopak od prvních kontrol ukazovala, že není sprintovou specialistkou, ale že v disciplíně z opačného spěktra typů oprientačních závodů disponuje stejnými schopnostmi. Její náběh do arénu sledovali všichni včetně účastníků doprovodných závodů Czech o-tour a atmosféra byla nabitá napětím, očekáváním i prostou radostí, protože bylo jasné, že diváci budou svědky mimořádného výsledku. Michaela Novotná proťala cílovou pásku na druhém místě se ztrátou dvou minut a čtrnácti sekund na Lucii Dittrichovou a završila tak kompletní ovládnutí medailových pozic českými závodnicemi.

Pozornost se pak upírala k mužskému závodu, kde po nemalou dobu držel medailovou pozici též Jan Strýček a schylovalo se k českému double v této kategorii. To ovšem nakonec svými umístěními zmařili Zefa Fa’avae (NZL), jenž odsunul Daniela Bolehovského na třetí příčku, a Loic Berger (SUI), který se ještě vtěsnal před Jana Strýčka na pozici čtvrtou.

Závod se tak proměnil v českou exhibici, kdy domácí získali všechny medaile v ženské kategorii a bronz v kategorii mužské, s Janem Strýčkem na rozšířeném podiu na místě pátém. Krásnější závod na klasické trati si domácí šampionát přát nemohl.

Výsledky:

Muži: 1. Matthieu Buehrer 2. Zefa Fa’avae 3. Daniel Bolehovský

Ženy: 1. Lucie Dittrichová, 2. Michaela Novotná, 3. Viktorie Škáchová

Oficiální výsledky

Rychlá fotogalerie ze závodu.

Rozsáhlá oficiální fotogalerie ze závodu (další fotografie budou následovat).

Rozšířená fotogalerie bude následovat.