Lokalita

Plzeňský kraj

Plzeňský kraj je správní celek České republiky nacházející se v jihozápadní části Česka. Je pojmenován po svém hlavním městě, Plzni. Plzeňský kraj je rozlohou 7 561 km2 třetím největším krajem v ČR. S počtem obyvatel (asi 585 000 obyvatel) je však teprve devátým nejlidnatějším regionem. Téměř 30 % obyvatel žije v Plzni. Kraj lze zhruba rozdělit na dvě části: vysoce industrializovanou severovýchodní část se silnou strojírenskou tradicí v okolí Plzně a kopcovitější a venkovskou jihozápadní část s menšími výrobními podniky zpracovávající přírodní zdroje.

V jihovýchodní části kraje se rozkládá pohoří Šumava. Hlavní město Plzeň je obklopeno Plzeňskou pánví. Zbytek kraje zabírají vrchoviny, konkrétně Plzeňská vrchovina a Brdská vrchovina.

Město Plzeň

Plzeň, založená v roce 1295, je statutárním městem a je čtvrtým nejlidnatějším v Česku s cca 169 000 obyvateli. Nachází se v západních Čechách, asi 90 kilometrů západně od Prahy. Plzeň je metropolí Plzeňského kraje. Leží na soutoku řek Mže, Radbuzy, Úhlavy a Úslavy, ze kterých pramení řeka Berounka.

Plzeň je známá jako průmyslové a pivovarské město. Škoda Transportation a další společnosti navazují na tradici strojírenské společnosti Škoda (založena v roce 1859), na druhé straně krajské metropole se vaří piva Prazdroj a Gambrinus. Spodně kvašený světlý ležák je označován jako pivo plzeňského typu, celosvětově jako Pilsner nebo Pils, podle německého názvu města Plzně. První várka tohoto typu byla vyrobena v roce 1842.

Plzeň má také významný kulturní význam. Je zde mnoho kulturních domů a divadel. Vysoké školství zastupuje Západočeská univerzita a Lékařská fakulta Univerzity Karlovy. V roce 2015 byla Plzeň (společně s Mons v Belgii) Evropským hlavním městem kultury.