JMS 2024 skončilo. Děkujeme. A přijeďte zas.

8. 7. 2024

Juniorské mistrovství světa v orientačním běhu 2024, které hostilo Plzeňsko, je minulostí. Šampionát nabídl mimořádné sportovní výkony, několik silných příběhů, spoustu radosti, něco slz, nemoho spánku a vzpomínky na celý život. Snědlo se několik tun jídla, natahalo stovky kilometrů mlíka, speakři odmluvili desítky hodin v arénách a připravili jsme pro vás několik tisíc fotografií, a desítky vos pobodaly desítky závodníků – to nás mrzí.

Závodníci pro nás byli mimořádnou inspirací a doufáme, že nasezení organizátorů i podpora obocenstva byla zase inspirací pro ně. Doufáme, že se všem v Plzni a okolí líbilo.

Šampionát přinesl několik výjimečných sportovních příběhů. Připoměňme si ty nejdůležitější. Zajisté musíme začít reprezentací Švýcarska, která s přehledem ovládla klasifikaci týmů. Švýcarští závodníci se umisťovali na předních pozicích ve všech závodech, spolehlivě a pravidelně. Titul jim náleží právem, tím spíše, že se jim podařilo v bodování svou konzistantností předstihnout i medaile usilovně sbírající domácí tým.

Češi do šampionátu nastupovali s opatrným optimismem, který následně přetavili v nejúspěšnější juniorské mistrovství světa v historii. Jasně ovládli medailové hodnocení – získali 4 zlaté mediale, dvě stříbrné a tři bronzové. Na klasické trati Česky ovládly celé podium, na krátké trati se podařil double a titul získali Jan Strýček i Lucie Dittrichová.

Nemůžeme zapomenout ani na výjimečné individuální výkony. Králem šampionátu je bezesporu Matthieu Buehrer ze Švýcarska. V úvodních sprintových štafetách to ještě nevyšlo, ale pak Buehrer získal medaili v každém závodě, do kterého nastoupil a odváží si tak tři zlaté a jednu stříbrnou. O dokonalý medailový zápis jej tak připravil životním výkonem Jan Strýček na krátké trati.

ZeměZlatoStříbroBronz
1.Česká republika423
2.Švýcarsko322
3.Finsko2
4.Norsko121
5.Švédsko12
6.Nový Zéland1
7.Francie1

Těžký úkol obhajoby zlata z klasické trati z minulého roku měla před sebou Lucie Dittrichová z domácího týmu. Úkolu se nezalekla a kromě obhajoby na klasice přidala i zlato z krátké trati a bronz ze štafet.

Tři medaile se odváží též Michaela Novotná, která získala kompletní sbírku – zlato ze sprintu, stříbro z klasiky a bronz ze štafet. Tři cenné kovy má také Viktorie Škáchová, která si odvezla stříbro z krátké trati a bronz z klasiky a štafet.

Dvojnásobnou mistryní světa je také Elli Punto z Finska, získala titul ve sprintu a štafetách.

Mistrovství skončilo, závěrečný banket se vydařil a my pro vás stále ještě máme několik věcí, na které se můžete těšit.

Prohlédněte si oficiální fotogalerii. Přibyly fotografie z krátké trati a štafet. Stále to ještě není všechno, do konce týdne bude galerie kompletní. Fotografie si stahujte, sdílejte, tiskněte a posílejte – jsou vaše, užijte si je.

Připravujeme krátký film o mistrovství. Až bude hotov, dáme vám vědět. Bude to brzo!

Příští juniorské mistrovství světa je v Itálii, v Terentinu. Organizátorům přejeme mnoho štěstí a sil a vám, co budete ještě juniory, jen to nejlepší do dalšího roku vaší kariéry.

Těm, co již juniory nebudou, přejeme pevnou vůli, odhodlání a trpělivost při přechodu mezi seniory. Není to lehké. Snad vám zkušenosti z letošního MS pomohou.

Ty mladší z řad fanoušků pak musíme pozvat zpátky do České republiky na evropský šampionát dorostu v příštím roce.

Všechny ostatní, kterým se na Plzeňsku líbilo, zveme zpátky do České republiky. Přijeďte na EYOC 2025, některé z českých vícedenních letních závodů a nebo třeba na vícedenní MTBO 5 days závody pořádané stejným organizačním týmem, jako letošní MS. Česká republika orientačním během žije a vždy vás rádi uvidíme.