Závěrečné štafety pro Švýcarsko a Finsko

8. 7. 2024

Poslední soutěžní den na MS juniorů v orintačním běhu 2024 v České republice patřil již tradičně závodu štafet, v němž soutěžily tříčlenné národní týmy. Každé reprezentační družstvo mohlo do závodu nasadit až dvě štafety, čehož většina týmů též využila.

Početné startovní pole se tak vydalo do závodního prostoru přiéhajícímu k lesu, v němž se běžel závod na krátké trati předchozí den. Trať byla poctivě farstována a nabízela dlouhé rychlé přeběhy následované náročnými technickými pasážemi v negativních útvarech.

V mužských štafetách začali z favoritů pomaleji Švýcaři, kteřín předávali až na šestém místě s odstupem dvou minut na vedoucí dvojici Švédska a České republiky. Na předních pozicích se drželi též Francouzi, druhá česká štafeta a pro někoho překvapivě Litevci.

Zklamání pro domácí přinesl druhý úsek, v němž česká štafeta vynechala kontrolu a byla diskvalifikována. Naopak Švýcaři se dokázali vrátit do boje o medaile po skvělém výkonu Loica Bergera a také druhá česká štafeta na čtvrté pozici živila naději, že český tým přecejen neodejde ze závodu s prázdnou.

Během třetího úseku se čelo závodu roztrhalo. Stále zrychlující Švýcaři si doběhli pro zasloužené zlato, pro které finišoval Matthieu Buehrer, jasný král šamponátu, jenž získal čtyři mědaile, z toho dvě zlaté. Na druhém místě doběhli Švédové, jejichž finishman Svante Selin si tak spravil chuť po čtvrtém místě z předchozího dne. Třetí skončili Francouzi. Druhá štafeta Česka, za niž na třetím úseku běžel zdravotně indisponovaný Adam Zřídkaveselý, doběhla na 18. místě.

V ženských štafetách na prvním úseku jasně kralovala Henriette Radzikowski ze Švýcarska, která na předávku přinesla komfortní náskok téměř jedné a půl minuty na štafety Finska a Norska. Na druhém úseku předvedla mimořádný výkon Viktorie Škáchová běžící za první českou štafetu a vytáhla Češky na průběžné druhé místo, necelou minutu za suverénně běžící Finky. Velká chyba Seline Sannwald naopak znamenala na předávce propad švýcarské štafety až na místo třetí.

Na třetím úseku Finky nadále kontrolovaly závod a doběhly si relativně pohodlně pro zlato. Na druhé místo se vyšvihly skvělým výkonem Mathey Gloeersen Norky. Česká stíhací jízda skončila chybou Lucie Dittrichové hned na první kontrole a domácí tým pak již jen spolehlivě kontroloval doběh na třetím místě před Švýcarkami.