Zpět do minulosti: JWOC 2013 – Hradec Králové

4. 6. 2024

Před Hotelem Černigov v Hradci Králové je velká fontána. Nejeden současný špičkový orienťák si matně vzpomene, že se v ní někdy v létě roku 2013 v noci koupal, když se v Česku konalo druhé mistrovství světa juniorů v OB. V hotelu byla ubytována většina výprav a kosmopolitní, živelná atmosféra byla až hmatatelná. Spolu s řadou technických novinek se pak JWOC 2013 zapsal do paměti jako mimořádná událost.

Okolí Hradce Králové je relativně rovinaté a organizátoři tak museli některé terény vyhledat až na severu u polských hranice, kde je hlubokých údolí a prudkých stoupání dostatek. Pískovce, spolu s ŘOPíky a pevnostmi z druhé světové války zajišťovaly pro závody na klasické a krátké trati dramatickou kulisu. Jedním z hlavních cílů šampionátu bylo nabídnout pro každý závod úplně jiný terén. Toho pořadatelé dosáhli umístěním sprintu přímo do města a štafet do přilehlého rovinatého prostoru, který byl protkán spletitou sítí cest mezi ostrovy bujné vegetace. Rozmanitost prostředí vyžadovala mimořádnou dávku přizpůsobivosti závodníků, což se v závěru mistrovství ukázalo jako velmi silná stránka domácího týmu.

Klasická trať se běžela 1. července v Odolově. Tratě využily terén na maximum. Závodníci museli neustále volit mezi přímými postupy přes různě “poházená” údolí a hřebeny, nebo dlouhými obíhačkami s malým převýšením. Tato rozhodnutí na každém z postupů byla klíčová, což je vždy známka dobré stavby klasické trati. Výsledky muži: 1 – Piotr Parfianowicz (POL), 2 – Florian Schneider (SUI), 3 – Andrei Kozyrev (RUS), ženy: 1 – Lisa Risby (SWE), 2 – Sara Hagström (SWE), 3 – Ekatarina Savkina (RUS).

Mapa pro krátkou trať, na níž se běželo 3. července, byla doslova poseta černými tečkami, a to může znamenat jediné – kameny, kameny, kameny. Dobrý cit pro detail byl stejně důležitý jako pevné a obratné kotníky. Kontroly byly rozesety v příkrém svahu, kde se kamenná pole střídala s velkými kameny a kupami. Ztratit se tak nebylo vůbec obtížné. Nakonec rozhodovala spíše přesnost a důslednost než rychlost. Závod ovládla Skandinávie; jen Švédové získali čtyři medaile. Výsledky muži: 1 – Emil Svensk (SWE), 2 – Anton Johansson (SWE), 3 – Jens Wängdahl (SWE), ženy: 1 – Miri Thrane Ødum (DEN), 2 – Lisa Risby (SWE), 3 – Mathilde Rundhaug (NOR).

Sprint se běžel v samotném Hradci Králové 5. července. Disciplína to byla ještě poměrně mladá a technická náročnost trati možná nebyla tak vysoká, jak tomu bývá dnes. Přesto terasy ve vnitřním městě nabídly několik hlavolamů a závodníci museli vyřešit i několik dlouhých komplikovaných postupů s volbami. Velmi atraktivní závod za značné pozornosti veřejnosti přinesl i první medaili českým barvám, když Michal Hubáček vybojoval stříbro – dobrý příslib před posledním dnem soutěží. Výsledky muži: 1 – Florian Schneider (SUI), 2 – Michal Hubáček (CZE), 3 – Tim Robertson, ženy: 1 – Heidi Mårtensson (NOR), 2 – Nicoline Friberg Klysner (DEN), 3 – Anastasia Denissova (BLR).

6. červenec byl dnem jak stvořeným pro štafety a pro domácí tým to byl den zcela mimořádný. Závodní prostor byl poměrně rovinatý, značně zarostlý a Češi ukázali, že mají dobrý odhad na to, do kterého hustníku se vrhnout a kterému se raději vyhnout. Kompletní přímý přenos České televize (první štafetový na juniorských mistrovstvích světa) byl úkolem náročným, ale nakonec úspěšným, který nejen přinesl orientační běh do povědomí širší veřejnosti, ale hlavně zprostředkoval fantastický zážitek z dvojího českého vítězství. Výsledky muži: 1 – Czech Republic (Schuster, Chloupek, Hubáček), 2 – Sweden (Johansson, Wängdahl, Svensk), 3 – Russia (Kutschmenko, Poljakov, Kozyrev), ženy: 1 – Czech Republic (Knapová, Chromá, Horčičková), 2 – Finland (Haataja, Haikonen, Hulkkonen), 3 – Sweden (Svensson, Forsgren, Johansson).

Na JWOC 2013 se opět objevilo mnoho hvězd, z nichž řada dodnes závodí na nejvyšší úrovni. Vendula Horčičková je dlouholetou českou reprezentantkou. Lisa Risby získala se švédskou štafetou zlato na mistrovství světa v Česku v roce 2021, Sara Hagström má několik zlatých medailí z mistrovství světa, stejně jako třeba Emil Svensk.

JWOC 2024 jistě bude pro leckteré účastníky významným milníkem v jejích budoucí úspěšné kariéře. Za měsíc budeme vědět, pro které.