24 zajímavostí k Mistrovství světa juniorů 2024: víš toto?

30. 6. 2024

Už v pondělí 1. července se budou rozdávat první medaile nejlepším závodníkům na Mistrovství světa juniorů, které letos hostí Plzeňsko. Pojďme si ukázat 24 zásadních faktů o tomto šampionátu na domácí půdě.

 1. Mistrovství světa juniorů se letos koná už po 34., centrem je Plzeň.
 2. Potřetí bude tento šampionát hostit Česká republika. V roce 2000 se tato akce konala v Novém Městě na Moravě, o třináct let později v Hradci Králové.
 3. Ředitelem závodu je Jan Hasman. Do funkce byl jmenován v září 2022.
 4. Na organizaci se podílí 280 pořadatelů, hlavním lokálním pořadatelem je KOS Slavia Plzeň.
 5. Maskotem šampionátu je velbloud. Proč zrovna on?
 6. Běží se 5 medailových disciplín ve 4 různých arénách.
 7. Souběžně s JMS jsou také organizovány doprovodné závody Kwak Czech O-Tour, které okusí stejné terény jako nejlepší světoví závodníci. Přihlášeno je přes 1200 závodníků.
 8. Jsou připraveny hned dva VIP závody – pondělní sprintový a pak sobotní lesní.
 9. Ze všech závodů bude vysílán živý stream, který připravuje tým pod vedením Dana Wolfa. Režisérem přenosů je Šimon Mareček, komentovat budou Jakub Chaloupský, Daniel Wolf a David Procházka. Kupte si jej za pár korun.
 10. Česká televize nebude letos vysílat žádný přímý přenos (kolize s EURO a Tour de France), ale svého reportéra tam bude mít každý den, aby přinášel nejnovější informace do sportovního zpravodajství ČT. Současně bude v týdnu po akci odvysílán speciální díl pořadu Český orienťák pouze o MSJ.
 11. Každý závod má svého vlastního stavitele: sprintové štafety (Radim Hošek), sprint (Ondřej Hasman), klasická trať (Tomáš Prokeš), krátká trať (Luboš Semík), štafety (Lukáš Richtr). Celou sportovní stránku řídí Aleš Richtr.
 12. Během Mistrovství světa juniorů proběhne také zasedání velmi významné komise Mezinárodní federace IOF – FootO, většina členů přijede prezenčně přímo na jednání.
 13. V arénách bude opravdu bohatý doprovodný program – instarámeček, orienťácký bazárek, Kubíkova dětská škola, šifrovací hra, velkoplošná obrazovka, testování buzoly Str8 či speciální orienťácké disciplíny pro nejmenší děti. Své si najdou i neorienťáci.
 14. Na MSJ by měla přijet celá řada významných hostů, zmiňme Františka Horáka, radního Národní sportovní agentury nebo Martina Kupku, ministra dopravy.
 15. Pouze dva mapaři se podíleli na všech mapách MSJ – Aleš Hejna a Jan Potštejnský. Jen pro účely MSJ se vytisklo v Žaketu 11700 map (záložní sady, mapy v cíli, pro VIP a novináře, pro pořadatele atd.)
 16. Senior Event Adviser je ze Slovenska – Radoslav Jonáš.
 17. Vstup do arén je symbolicky zpoplatněn (20 Kč / os. / aréna) – významné sportovní akce mají mít podle Národní sportovní agentury zpoplatněn vstup. Za tento malý poplatek dostanete krásnou samolepku a nebudete muset platit parkovné.
 18. Do organizace jsou zapojení i čeští reprezentanti – mnoho z nich probíhalo tratě před závodem (Miloš Nykodým, Vendula Horčičková, Jakub Chaloupský, Vojtěch Král, Denisa Kosová ad.), ale i na místě bude z nich řada mít nějakou roli v pořadatelském týmu.
 19. Z důvodu nemožnosti stravování přímo v centru závodů pořadatelé připravili speciální catering pro týmy i pořadatele před kolejemi, kde bude podávána snídaně i večeře. Poprvé už 27. června.
 20. Logo závodu navrhl Petr Hostaš a vychází již z předešlých mezinárodních akcí na našem území – Mistrovství světa OB 2021, Světový pohár OB 2023 či seriál Czech O-Tour. Pro MSJ ale zavedl speciální symbol v logu – smajlík, který doprovází grafiku na řadě místech (například na startovním čísle nebo akreditaci).
 21. Celkem 333 závodníků se utká o 48 medailí.
 22. MSJ v Plzni spoléhá na řadu svých ambasadorů, kteří mají vztah k orienťáku i k Plzni. Jsou jimi olympijská vítězka Kateřina Emmons, cyklokrosový závodník Zdeněk Štybar, tenistka Barbora Strýcová, fotbalista Lukáš Provod a lyžařka Kateřina Razýmová.
 23. Česká reprezentace čítá 6 juniorů a 6 juniorek a má velká očekávání. Na loňském MSJ vybojovala reprezentace 6 medailí, z toho tři zlaté.
 24. Všechny informace najdete na webu www.jwoc2024.czFacebooku a Instagramu MSJ.