Tréninkový kemp JWOC 2024 – Děkujeme!

19. 4. 2024

Orientační běh je zkušenostní sport a znalost místního terénu i mapařských zvyklostí může být pro úspěch v závodu rozhodující. Hlavně mladí závodníci ze zahraničí mohou postrádat zkušenosti s různorodými světovými terény a JWOC 2024 může být jejich první setkání se specifickým českým prostředím na nejvyšší úrovni. Proto přibližně 250 závodníků ze 14 zemí navštívilo letos na jaře tréninkový kemp JWOC 2024.

Organizátoři nachystali nejrůznější tréninkové prostory, které vhodně představují typické terénní útvary a orientační problémy, se kterými se závodníci budou setkávat během šampionátu. Stacionární tréninkové prostory jsou stále otevřené; oficiální kemp se pak konal od 1. do 7. dubna 2024. Účastníci mohli startovat i v několika místních závodech a vyzkoušet si tak místní prostory v plném tempu.

Jednočlenné štafety na Košutce 4. dubna 2024 prověřily závodníky ve vysoce technickém terénu bohatém na matoucí skupiny kupek, malých údolíček, prohlubní a ostatních drobných terénních prvků. Nejrychlejší mezi muži byli Zefa Fa’avae (NZL), Florian Fritzen (FIN), and Jussi Ankelo (FIN). V ženské kategorii zvítězila  Tille De Smul (BEL), před Elli Punto (FIN), and Arttu Syrjalainen (FIN).

Krátká trať se běžela 6. 4. 2024 v Kyšici a nabídla typický závod s kombinací rychlých přesunů a detailní práce v rozmanité vegetaci.

Novozélanďan Zefa Fa’avae zvítězil v mužské kategorii po těsném doběhu, ve kterém mu nestačili Rauli Aho (FIN) and Verove Guilhem (FRA). Lucie Dittrichová (CZE) zvítězila v kategorii ženské, na druhém a třetím místě se umístily Virna Pellikka (FIN) and Elli Punto (FIN) se ztrátou přes minutu.

Sprint se běžel v samotné Plzni. Účastníci kempu nastoupili v různých věkových kategoriích, které převážně vyhráli. Zajímavého výsledku dosáhl Rokas Barauskas (LTU), který vyhrál hlavní mužskou kategorii H21.

Klasická trať se běžela 7. dubna 2024 v Ejpovicích a využívala lesní prostor dotčený historickou těžbou a průmyslem.

Vítězem mužské kategorie se stal Rauli Aho (FIN), za ním se umístili Simon Tobler (AUT) a Anton Buschek (AUT). Rauli Aho se umístil na stupních vítězů oba dny a zdá se, že mu místní terény sedí a má před mistrovstvím dobrou formu.

V ženské kategorii Finky Virna Pellikka (2.) and Elli Punto (3.) opět marně pronásledovaly Lucii Dittrichovou. Česká naděje si tak připsala dva velmi slibné výsledky.

Doufáme, že kemp byl pro všechny účastníky užitečný. Také věříme, že si všichni užili pohostinnost Plzeňska a získali další motivaci s blížícím se JWOC 2024. Těšíme se na to, jak závodníci své zkušenosti z kempu na mistrovství prodají. Děkujeme všem organizátorům i účastníkům, díky nim byl kemp jednoznačným úspěchem. O další novinky se s blížícím se mistrovstvím podělíme brzy.

Rychlá zpětná vazba od účastníků:

View this post on Instagram

A post shared by JWOC 2024 (@jwoc2024)